نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

تشریح جزئیات برگزاری بیست و دومین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان

تشریح جزئیات برگزاری بیست و دومین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان

نشست خبری بیست و دومین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان در حالی برگزار شد که مسئولان حاضر در آن، برنامه‌های برپایی این نمایشگاه را تشریح کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، این نشست خبری با حضور رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، مدیر نمایشگاه‌های داخلی شرکت نمایشگاه اصفهان و روسای اتحادیه‌های تخصصی فرش دستباف استان برگزار شد.

بیست و دومین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان طی روزهای 14 تا 20 آذرماه در محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان واقع در پل شهرستان برپا خواهد بود.

 

نمایشگاه فرش، یکی از قدیمی‌ترین رویدادهای نمایشگاهی اصفهان

مدیر نمایشگاه‌های داخلی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در این نشست خبری گفت: نمایشگاه فرش دستباف به عنوان یکی از قدیمی‌ترین رویدادهای نمایشگاهی اصفهان از دهه هفتاد فعالیت خود را مطابق با سیاست های وزارت صمت آغاز کرد.

مجید نایب زاده با بیان اینکه نمایشگاه فرش اصفهان یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاه های این حوزه در کشور است، افزود: طی سال های گذشته این نمایشگاه با رویکردهای مختلفی همچون صادرات، تمرکز بر تولید داخل، فرش های عشایر و روستاییان، فروش و توزیع فرش و... برگزار شده است.

وی با بیان اینکه با تغيير سياست شركت نمایشگاه و با توجه به تغيير محل پروژه جديد نمايشگاه، برگزاری نمایشگاه فرش اصفهان امسال به بخش خصوصي واگذار شده است، گفت: با توجه به کمیته تخصصی فرش در اصفهان، مجری این نمایشگاه از داخل استان و کمیته تخصصی فرش دستباف استان اصفهان انتخاب شد تا نمایشگاه بتواند همسو با سياست هاي آن برگزار شود.

مدیر نمایشگاه‌های داخلی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان ادامه داد: طی سال های برپایی نمایشگاه فرش از بخش ها و دستگاه های مختلفی همچون آموزش و پرورش، تامین اجتماعی و... حضور یافتند و امسال نیز برای نخستین بار در جهت توسعه بازار و صادرات از مجموعه گمرک استان برای حضور در بیست و دومین نمایشگاه فرش اصفهان دعوت کرده ایم.

نایب زاده با تاکید بر اینکه نمایشگاه فرش اصفهان در اقتصاد داخلی یکی از کارآفرین ترین نمایشگاه های استان است، تصریح کرد: با این وجود در برپایی نمایشگاه فرش بر رویکرد فرهنگ و هنر بیشتر از تجاری آن تاکید داریم.

 

حضور 138 شرکت‌کننده در نمایشگاه فرش دستباف اصفهان

مدیر اجرایی بیست و دومین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان نیز در این نشست اظهار کرد: این نمایشگاه پنجشنبه 14 آذر ماه افتتاح و تا 20 آذر ماه ادامه خواهد داشت.

علی میرجمالی افزود: در این دوره از نمایشگاه شرکت کنندگان در 138 غرفه و  در چهار سالن و فضایی به مساحت چهارهزار مترمربع حضور خواهد داشت.

وی با بیان اینکه 35 درصد غرفه داران این نمایشگاه از خارج استان هستند، یادآور شد: شرکت کنندگان از شهرهای اصفهان، آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری، کردستان، فارس، گلستان، قم و تهران حضور دارند.

مدیر اجرایی بیست و دومین نمایشگاه فرش اصفهان همچنین گفت: همایش تخصصی این دوره از نمایشگاه با بررسی راهکارهای توسعه فرش ایران برگزار خواهد شد.

 

امکان پرداخت تسهیلات جدید به تولیدکنندگان فرش دستباف وجود ندارد

رئیس اداره فرش استان اصفهان نیز در این نشست خبری با بیان اینکه هند، چین و پاکستان از رقبای فرش ایران هستند، گفت: طی سال های 96 و 97 دولت 33 میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان فرش دستباف پرداخت کرده است.

لطف‌الله حسین هاشمی با بیان اینکه مرکز ملی فرش ایران زیر مجموعه وزارت صمت است، اظهار کرد: فرش دستباف به عنوان شناسنامه و پرچم و همچنین برند ایران است که باید در تبلیغات، صادرات و تولید آن درست حرکت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه فرش دستباف به عنوان کالایی استراتژیک چند وجهی است، افزود: این کالا مشمول جنبه های فرهنگی، هنری، سیاسی و... است، به این دلیل جزو نخستین کالاهایی است که تحریم می شود.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان به فعالیت 270 هزار هنرمند و بافنده فرش در استان اشاره کرد و گفت: در استان حدود هشت تشکل و اتحادیه صنفی و تعاونی در تولید فروش و صادرات فرش فعالیت دارند.

  وی با بیان اینکه هم اکنون سه برند فرش اصفهان، کاشان و نایین در استان ثبت جهانی شده است، افزود: دو برند فرش جوشقان و یلمه علی آباد دهاقان نیز ثبت ملی شده است.

حسین هاشمی با اشاره به اینکه طی سال های 96 و 97 دولت 33 میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان فرش دستباف پرداخت کرده است، اظهار کرد: متاسفانه در سال جدید به دلیل مشکلات موجود امکان پرداخت تسهیلات جدید و اضافه از سوی دولت به تولیدکنندگان فرش دستباف وجود ندارد.

وی با بیان اینکه هند، چین و پاکستان از رقبای فرش ایران هستند، گفت: متاسفانه تحریم ها و محدودیت های موجود سبب شده تا طرح و نقشه های فرش ایرانی که بعضا به طور قاچاق به سرقت رفته از سوی این کشورها مورد استفاده قرار گیرد، البته فرش های آنها اصالت، نقش و کیفیت فرش های ایران را ندارد.

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف روستایی و عشایری اصفهان نیز در این نشست، با انتقاد بر اینکه در تبلیغات فرش دستباف دچار ضعف هستیم، اظهار کرد: یکی از رقبای سخت فرش دستباف، فرش ماشینی است نه رقبای خارجی.

علی شهبازی در خصوص افزایش قیمت فرش دستباف، افزود: از ابتدای سال جاری نه تنها قیمت فرش افزایش نیافته، بلکه کاهش یافته است.

وی بیان اینکه در دهه 70 فرش دستباف به 99 کشور صادر می شد، تصریح کرد: اشتغال فرش دستباف بیشتر از صنعت فولاد و ذوب آهن است، اما متاسفانه هنوز جایگاه فرش در کشور مشخص نیست.

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف روستایی و عشایری اصفهان تاکید کرد: در شرایطی که آب را از اصفهان گرفته اند، فرش می تواند جایگزین آن شود و دولت باید در حوزه تبلیغات و معرفی فرش دستباف برنامه داشته باشد.

 

چالش‌های جدی پیش روی تولیدکنندگان فرش دستباف اصفهان

نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف اصفهان نیز در این نشست خبری از وجود چالش‌های جدی پیش روی تولیدکنندگان این هنر صنعت خبر داد.

سعید عصاچی با بیان اینکه در پیش نویس اصلاحیه لایحه قوانین و مقررات مالیاتی سازمان امور مالیاتی که مهر ماه 98 به مجلس ارسال شده، ماده 142 قانون مالیات های مستمر حذف شده است، اظهار کرد: اگر این ماده قانونی حذف شود تولیدکنندگان فرش دستباف دچار چالش بسیار خواهند شد.

وی همچنین به مشکلات تولیدکنندگان فرش دستباف در تامین مواد اولیه اشاره کرد و افزود: متاسفانه تعرفه واردات ابریشم از 15 درصد به 26 درصد افزایش یافته به نحوی که با این تعرفه هزینه یک متر فرش اصفهان با واردات ابریشم، یک میلیون و 500 هزار تومان شده است.

نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف اصفهان با بیان اینکه ابریشم چین، گران است، اظهار کرد: اخیرا تولیدکنندگان فرش دستباف، ابریشم با کیفیت پایین را خریداری می کنند که موجب می شود در آینده فرش با کیفیت پایین تولید و وارد بازار خواهد شد.

عصاچی با اشاره به اینکه میزان تولید ابریشم ایران نیاز داخل را تامین نمی کند، اظهار کرد: از سوی دیگر کیفیت ابریشم ایران پایین است و امکان استفاده از آن در فرش دستباف وجود ندارد، بنابراین ناچار به واردات ابریشم از چین هستیم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف اصفهان نیز در این نشست تاکید کرد: اگر قانون از تولیدکنندگان فرش دستباف حمایت نکند فاتحه این صنعت در آینده خوانده می شود.

دردشتی یادآور شد: در حال حاضر صادرات فرش دستباف بیشتر به کشورهای عربی، ژاپن، آلمان و بعضا به صورت قاچاق به آمریکا انجام می شود.

باقر صیرفیان، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف شهرستان اصفهان نیز در این نشست با بیان اینکه متاسفانه حمایت ها از فرش دستباف در شان هنرمندان آن نیست، اظهار کرد: مطابق ماده 142 قانون مالیات های مستمر، تولیدکنندگان فرش دستباف از پرداخت مالیات معاف هستند، اما در اصلاحیه قانون مالیاتی از سوی دولت این ماده حذف شده که در صورت تصویب در صحن علنی مجلس در سال های آینده قالیبافی رو به نابودی خواهد رفت.

 
 
 

تصاویر مرتبط

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر