نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

جزئیات برگزاری نمایشگاه جامع صنعت ساختمان اصفهان

جزئیات برگزاری نمایشگاه جامع صنعت ساختمان اصفهان

محل برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان واقع در پل شهرستان از 18 تا 21 مهرماه میزبان بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی جامع صنعت ساختمان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، نشست خبری این نمایشگاه با حضور دکتر شیرین طغیانی رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر، مهندس عسگری رئیس سازمان نظام مهندسی استان اصفهان، مهندس طاهر معاون مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان، مجید نایب زاده مدیر نمایشگاه های داخلی شرکت نمایشگاه های بین المللی استان و مهندس آموخته مجری برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی جامع صنعت ساختمان برگزار شد.

 

تلاش برای برگزاری یک نمایشگاه جامع

مدیر نمایشگاه‌های داخلی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در این نشست خبری گفت: با بهره‌برداری از محل جدید نمایشگاه بزرگ اصفهان، پنج نمایشگاه مربوط به حوزه ساختمان با یکدیگر تجمیع می‌شود و نمایشگاه بین‌المللی جامع ساختمان برگزار می‌شود.

مجید نایب زاده اظهار کرد: نمایشگاه ساختمان بعد از اتوکام یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های استان است که از 18 تا 21 مهرماه برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه از نخستین دوره با همکاری نظام مهندسی ساختمان برگزار شد، افزود: نمایشگاه ساختمان از اواسط دهه 70 شکل گرفت و یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های کشور است و بعد از فاصله هفت‌ساله در اوایل دهه 80 به پنج نمایشگاه تفکیک شد.

مدیر نمایشگاه‌های داخلی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان افزود: اوایل دهه 80 نیز در این نمایشگاه بر مباحث ایمنی، مقاومت صنعت ساختمان، کنترل انرژی، بهینه‌سازی مصرف سوخت و مصالحی که جهت کنترل انرژی به کار می‌رود، تأکید شد؛ در اوایل دهه 90 نیز رویکرد نمایشگاه به سمت ساختمان‌های هوشمند حرکت کرد. 

وی ادامه داد: طی دو سال اخیر نیز در نمایشگاه ساختمان بر موارد مربوط به قوانین و مقررات صنعت ساختمان، کنترل پروژه و اجرای آن در ساختمان تأکید شده و سعی در برپایی رویدادهای علمی و آموزشی در آن شده است.

نایب زاده ابراز امیدواری کرد: با بهره‌برداری از محل جدید نمایشگاه بزرگ اصفهان، پنج نمایشگاه مربوط به حوزه ساختمان با یکدیگر تجمیع می‌شود و نمایشگاه بین‌المللی جامع ساختمان برگزار می‌شود و سپس بر بعد بین‌المللی آن توجه خواهیم کرد.

 

حضور 135 شرکت در نمایشگاه ساختمان اصفهان

مدیرعامل شرکت سایا نمای پارسیان و مجری برگزارکننده بیست و دومین نمایشگاه ساختمان اصفهان نیز در این نشست، با بیان اینکه نمایشگاه موتور محرک فعالیت‌های تجاری و اقتصادی است، اظهار کرد: در این دوره از نمایشگاه ساختمان 135 شرکت از 10 استان حضور خواهند یافت که 63 شرکت مربوط به اصفهان است.

علیرضا آموخته افزود: باوجود رکود حاکم بر صنعت ساختمان در این دوره شاهد رشد 15 درصدی مساحت نمایشگاه ساختمان نسبت به دوره قبل هستیم و این نشان از جذابیت اصفهان در سرمایه‌گذاری است.

 

تأثیر رونق ساختمان بر افزایش اشتغال در کشور

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این نشست خبری گفت: رونق صنعت ساختمان از باب تخصصی و همچنین اشتغالزایی در کشور تأثیرگذار است.

شیرین طغیانی اظهار کرد: نمایشگاه جامع صنعت ساختمان، دومین نمایشگاه حوزه ساختمان در اصفهان است و با توجه به ظرفیت‌های این شهر و با وجود رکود حاکم بر کشور، از لحاظ تولید و متخصصان صنعت ساختمان و بازار، اصفهان شرایط نسبتاً بدی ندارد.

وی افزود: از ابتدای فعالیت شورای پنجم، رونق صنعت ساختمان همواره در دستور کار قرار گرفته است، چراکه این صنعت هم از باب تخصصی و همچنین اشتغالزایی در کشور تأثیرگذار است.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران بخش ساختمان از همان ابتدا موضوع تکنولوژی‌های نو را مطرح می‌کردند، افزود: سرمایه‌گذاران ساختمان در مواردی ممکن است به دلیل نداشتن شناخت از فناوری‌های نوین در طراحی و اجرا دچار مشکل شوند.

وی با تأکید بر اینکه نمایشگاه صنعت ساختمان پلتفرم مناسبی برای ایجاد رابطه‌ای سه طرفه بین تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران بخش ساختمان و همچنین مدیریت شهری است، تصریح کرد: به‌طورقطع با ایجاد تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه بسیاری از مشکلات صنعت ساختمان حل خواهد شد، همچنین این صنعت می‌تواند بازارهای جدیدی را برای تولیدکنندگان کشف و آنها را با مصالح و فناوری‌های جدید آشنا کند و این نمایشگاه فرصتی بی‌نظیر برای تحقق این هدف است.

طغیانی در خصوص بسته‌های تشویقی ساخت‌وساز شهرداری و تأثیر آن بر رونق مسکن، اظهار کرد: شورای شهر در دوره پنجم نسبت به بسته‌های تشویقی شهرداری که هرساله در پایان هرسال ارائه می‌شود، بحث‌هایی داشته و معتقد است در این روش کارها معطل می‌ماند، بنابراین امسال قرار شد برنامه دیگری برای این بسته‌ها ارائه شود، اما تمهیدات آن نیازمند برنامه‌ریزی است.

وی با تأکید بر اینکه بخشی از درآمد شهرداری‌ها از محل صدور پروانه است، تصریح کرد: از این مسئله نمی‌توان چشم‌پوشی کرد، اما معتقدم در ایران مدیریت شهری باید به دنبال درآمد پایدار از راه‌های دیگری باشد و بنابراین در برنامه جدید در نظر داریم بسته‌های تشویقی در طول سال و به‌صورت مستمر ارائه ‌شود تا مردم برای دریافت پروانه ساخت منتظر پایان سال نباشند.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی برای ایجاد ساختمان‌های نوین، اظهار کرد: ذائقه مردم ایران در ساختمان شبیه ذائقه در خوراک است که به فست‌فود علاقه بیشتری دارند و این نیز در معماری اتفاق افتاده و در طراحی ساختمان بعضاً بر مواردی تأکید دارند که از کیفیت لازم به دور است.

  وی با بیان اینکه مردم ما با صنعت ساختمان قهر هستند و این ظلم در حق معماری است، تصریح کرد: باید انتظار مردم از جامعه مهندسان و به خصوص معماران بالا رود که این نیازمند فرهنگ‌سازی است.

 

نمایشگاه ساختمان اصفهان به صورت سالانه توسعه یافته است

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان هم در این نشست خبری با بیان اینکه ایراد طرح مسکن مهر به زیرساخت‌های آن برمی‌گردد، گفت: معدل کشوری و استانی کیفیت مسکن مهر قابل‌قبول و بین 14 و 15 است.

غلامحسین عسگری اظهار کرد: این نمایشگاه نخستین بار در کشور با همت شرکت نمایشگاه و سازمان نظام مهندسی در یک فضای کوچک آغاز به کار کرد، اما امروز بیست و دومین دوره آن در یک فضای خوب برگزار خواهد شد و امیدواریم با بهره‌برداری از محل جدید نمایشگاه بزرگ اصفهان، شاهد برپایی بهتر آن باشیم.

وی با بیان اینکه پتانسیل اصفهان در تولید مصالح جدید و فناوری‌های نوین ساختمان بالا است، گفت: دوران مصالح سنتی ساختمان تقریباً رو به اتمام است و در بازدید از معادن شن و ماسه و کوره‌های آجرپزی این امر بر ما محرز می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان افزود: تولید سنتی مصالح ساختمانی موجب مصرف بالای انرژی و همچنین شرایط غیراستاندارد آن می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در این دوره از نمایشگاه 12 درصد فضای آن به ساختمان‌های هوشمند اختصاص یافته است، تصریح کرد: ساختمان‌های هوشمند تنها راه چاره صرفه‌جویی در مصرف انرژی است، بنابراین در این دوره از نمایشگاه تلاش می‌کنیم مهندسان را با پیشرفت‌های تکنولوژی ساختمان آشنا کنیم.

عسگری با بیان مقدار بالای نخاله‌هایی که از ساختمان‌ها خارج می‌شود، اظهار کرد: بخشی از این موضوع به مدل طراحی در ساخت‌وساز سنتی ساختمان برمی‌گردد، در حالیکه باید به سمت صنعتی سازی پیش رویم و با تولید مسکن در یک کارگاه،آن را تنها بر سر ساختمان مونتاژ کنیم تا در این شرایط از صرف انرژی جلوگیری کنیم.

وی همچنین در خصوص کیفیت ساختمان‌های مسکن مهر و انتقاداتی که هنوز به آن می‌شود، گفت: معدل کشوری و استانی کیفیت مسکن مهر قابل‌قبول و بین 14 و 15 است و در برخی شهرستان‌های استان اصفهان همچون کاشان و خمینی‌شهر مسکن مهر مرغوبی ساخته شد؛ بنابراین نباید کل این طرح را محکوم کنیم.

وی با بیان اینکه طرح مسکن مهر اشکالاتی هم دارد، افزود: تنها ایراد طرح مسکن مهر زیرساخت‌ها بود که در میانه راه رها شد و امیدواریم طرح اقدام ملی تولید مسکن با ارائه راهکار و پیشنهادات جدید باکیفیت مطلوب ساخته شود.

 

اتلاف مصالح ساختمانی در ساخت و سازهای سنتی

معاون اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان نیز در این نشست گفت: سالانه باید 10 درصد بر ساخت ساختمان‌های صنعتی اضافه شود، اما این امر در کشور محقق نشده است.

ایمان طاهر با بیان اینکه صنعت ساختمان مشمول منابع مالی، نیروی انسانی، ماشین‌آلات و مصالح ساختمانی است، اظهار کرد: متأسفانه در صنعت ساختمان عقب‌ماندگی داریم، در حالیکه ساختمان‌ها باید به صورت صنعتی ساخته شود.

وی تصریح کرد: سالانه باید 10 درصد بر ساخت ساختمان‌های صنعتی اضافه شود، اما این امر در کشور محقق نشده است.

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته نسل ششم ساختمان‌سازی کنار گذاشته و وارد نسل هفتم ساخت‌وساز شده‌اند، اما در ایران همچنان در نسل سوم ساختمان‌سازی باقی‌مانده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه ساختمان‌های صنعتی موجب بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌شود، گفت: اتلاف مصالح ساختمانی و همچنین انرژی در ساختمان‌های سنتی بسیار زیاد است.

طاهر افزود: البته تولیدکنندگان در برهه‌ای از زمان در تولید مسکن مهر به دلیل تعداد بالا و به صرفه بودن آن به سمت صنعتی سازی ساختمان حرکت کردند، اما بعد از اتمام پروژه مسکن مهر این موضوع به فراموشی سپرده شد.

وی به طرح جامع اقدام ملی تولید مسکن اشاره کرد و گفت: طی سال‌های 98 و 99 قرار است 400 واحد مسکونی در کشور ساخته شود و امیدواریم در این طرح به سمت روش‌های نوین ساخت‌وساز و صنعتی سازی ساختمان حرکت کنیم.

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: سهم استان اصفهان در طرح اقدام ملی تولید مسکن، ساخت 70 هزار واحد مسکونی است که 40 هزار واحد آن باید در شهرهای بهارستان، فولادشهر و مجلسی ساخته شود.

  وی با تأکید بر اینکه طی چند سال آینده باید روش‌های سنتی ساخت‌وساز در کشور کنار گذاشته شود، گفت: تولید مصالح ساختمانی به روش صنعتی به این امر کمک می‌کند، اما باید سیستم و روش تولید مسکن نیز تغییر کند.

  طاهر همچنین بر هوشمندسازی ساختمان‌ها در کشور تأکید کرد و افزود: برای هوشمندسازی ساختمان‌ها باید بستر مناسب آماده شود و سنتی سازی ساختمان کنار گذاشته و به سمت صنعتی‌سازی ساختمان‌ها حرکت کنیم.

وی در خصوص مشکلات طرح مسکن مهر و نگرانی نسبت به اینکه ایرادات آن در طرح اقدام ملی تولید مسکن اتفاق نیفتد، اظهار کرد: طرح اقدام ملی تولید مسکن همانند مسکن مهر نخواهد بود و حداقل امکانات برای زندگی در آن لحاظ شده است.

مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان همچنین با تأکید بر اینکه تولید مسکن نباید توسط دولت انجام شود، تصریح کرد: این امر مغایر با سیاست خصوصی‌سازی است، اما به دلیل اینکه دولت باید مسکن دهک‌های پایین و متوسط جامعه را تأمین کند، ناچار به پیاده‌سازی چنین طرح‌هایی است.


نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر