نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

نمایشگاه فولاد اصفهان، فرصتی برای رشد اقتصاد بازار

نمایشگاه فولاد اصفهان، فرصتی برای رشد اقتصاد بازار

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته در اصفهان آغاز شد.

به گزارش اداره رسانه شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، این نمایشگاه طی روزهای دهم تا شهریورماه در اصفهان برپا خواهد بود و 144 شرکت فعال در حوزه فولاد، متالورژی و ریخته‌گری را گرد هم جمع خواهد کرد.

علی یارمحمدیان، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در آیین افتتاح رسمی این نمایشگاه گفت: برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی با ایجاد پایگاه‌هایی برای تبادل اطلاعات، موجب حرکت به سوی اقتصاد باز و رشد صادرات می‌شود.

یارمحمدیان اظهار کرد: برگزاری یازدهمین نمایشگاه فولاد با وجود تحریم‌های اقتصادی نشان‌دهنده این است که عزم ما برای توسعه اقصادی جدی است.

وی افزود: گرچه برگزاری نمایشگاه در شرایط تحریم سخت است، اما با همکاری فعالان این حوزه، امسال این نمایشگاه نسبت به سال قبل کیفیت بیشتری دارد و حضور بیش از 140 شرکت فعال در صنعت فولاد متالوژی و ریخته گری، بزرگترین تولید کننده و نخستین تولید کننده فولاد خاورمیانه و شرکت‌های فولاد از سایر شهرها و کشورها از  ویژگی‌های مثبت این نمایشگاه است.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان اصفهان گفت: نمایشگاه پایگاه بسیار مهم و بزرگی برای تبادل اطلاعات و حرکت به سوی اقتصاد باز و رشد صادرات است.

یارمحمدیان با اشاره به آماده سازی پروژه نمایشگاه‌های بین المللی استان اصفهان افزود: امیدواریم نمایشگاه آینده فولاد در این پروژه برگزار شود، پروژه نمایشگاه اصفهان در یک سال و نیم گذشته به همت شرکت نمایشگاه‌های بین المللی و همکاری شهرداری اصفهان بیش از ۵۰ درصد پیشرفت داشته است که امیدواریم در کمتر از یکسال آینده بتوانیم آن را به بهره برداری برسانیم.

 

صادرات، بحران امروز صنعت فولاد کشور

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران نیز با بیان اینکه بحران امروز صنعت فولاد کشور صادرات است، گفت: عوارض خام فروشی نیز نباید از بخش زنجیره فولاد خارج شود و باید در صندوقی ذخیره شود تا صرف توسعه استحصال مواد معدنی شود.

سید رسول خلیفه سلطانی اظهار کرد: در سال میلادی جاری ایران رتبه دهمین تولید کننده فولاد جهان را کسب کرده و با پیشرفت سه رتبه‌ای نسبت به سال گذشته از کشورهایی همچون فرانسه، ایتالیا و مکزیک پیشی گرفته است.

وی افزود:  در زمینه تولید فولاد می‌توانیم کشورهای کره جنوبی، آلمان، ژاپن و برزیل را پشت سر بگذاریم، اما در زمین تولید فولاد کیفی باید فراتر از فولادهای ساختمانی گام‌هایی را برداریم.

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران با بیان اینکه متوسط سهم فولاد آلیاژی در ایران حدود سه درصد است که باید در پی افزایش این سهم باشیم، گفت: افزایش تعداد نمایشگاه‌ها در طول سال اتفاق خوبی است که باعث ایجاد ارزش افزوده می‌شود.

وی افزود: مسئولان دولتی باید توجه کنند که اکنون زمان توسعه صادرات فولاد و مقررات زدایی برای توسعه صادرات آن است که در این راستا در جلسات وزارت صمت و جلسات ستاد تنظیم بازار به دنبال مقررات زدایی هستیم.

خلیفه سلطانی اضافه کرد: در زنجیره فولاد تناسب خوبی برقرار شده‌ است، اما باید سالانه ۱۳ میلیون تن از تولید فولاد کشور صادر شود، زیرا فقط ۱۳ میلیون تن از فولاد تولید شده پاسخگوی نیاز کشور است.

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران با بیان اینکه بحران امروز صنعت فولاد کشور صادرات است، گفت: عوارض خام فروشی نیز نباید از بخش زنجیره فولاد خارج شود و باید در صندوقی ذخیره شود تا صرف توسعه استحصال مواد معدنی شود.

 

تلاش وزارت صمت برای رفع مشکل فولادسازها

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم با بیان اینکه وزارت صمت به دنبال رفع نیاز ماده اولیه ذوب‌آهن است، گفت: صادرات سنگ آهن برای تولید کنندگان دولتی ممنوع شد تا نیاز واحدهای تولیدی داخل تامین شود.

سیف الله امیری اظهار کرد: صادرات سنگ آهن برای تولید کنندگان دولتی ممنوع شده تا نیاز واحدهای تولیدی داخل تامین شود، سعی کرده‌ایم در سهمیه بندی‌هایی که برای استان‌ها انجام شد مشکل مواد اولیه فولاد را رفع کنیم.

وی افزود: به هیچ عنوان صادرات را ممنوع نکرده‌ایم، به دنبال ارز آوری و صادرات هستیم وزارت صمت صادرات را ساماندهی کرده است و به تمامی گمرکات کشور اعلام شده است فقط تولید کنندگان و یا نمایندگان رسمی آنها می‌توانند صادرات انجام دهند البته باید شرط تامین نیاز داخل را انجام دهند.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه وزارت صمت به دنبال رفع نیاز ماده اولیه ذوب‌آهن است، گفت: در سال ۹۱ ، حدود ۲۱ میلیون تن صادرات فولاد داشته‌ایم، اما در شرایط کنونی صادرات سنگ آهن به دلیل وجود صنایع پایین دستی به ۸.۵ میلیون تن رسیده است، اما به دنبال افزایش این مقدار پس از تامین نیاز داخل هستیم.

امیری افزود: در وزارت صمت مشکل الکترود گرافیتی واحدهای تولید را تا یکسال آینده رفع کرده‌ایم و بر اساس قرارداد جدیدی که بسته شد قیمت واردات این ماده کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: در سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید ۵۵ میلیون تن فولاد تولید کنیم که به ۱۵۵ میلیون تن سنگ آهن نیاز دارد و اگر صادرات را سازماندهی نکنیم، ۱۰ سال بعد از این چشم انداز با مشکل تامین ماده اولیه سنگ آهن مواجه می‌شویم.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه وزارت صمت مجوز جدیدی برای واحد تولید فولاد صادر نمی‌کند، گفت: ۷۳ طرح جدید برای تاسیس این واحدها وجود دارد که می‌خواهند ۶۳ میلیون تن فولاد تولید کنند، وزارت صمت هیچ گونه تعهدی برای تامین مواد اولیه این واحدها ندارد و فقط در صورتی که متعهد به تامین ماده اولیه باشند مجوز برای تاسیس صادر خواهد شد.

 

بیش از ۳۶ درصد اشتغال استان اصفهان در صنعت فولاد است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان هم در آیین افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه متالورژی، فولاد، ریخته گری و صنایع وابسته با بیان اینکه اصفهان از نظر تولید و صادرات فولاد در رتبه نخست کشور قرار دارد، گفت: ۱۱ درصد صنعت استان اصفهان صنعت فولاد است که بیش از ۳۶ درصد اشتغال و ۲۲ درصد سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده است.

ایرج موفق اظهار کرد: استان اصفهان با داشتن بیش از ۱۰ هزار واحد صنعتی و بیش از یک هزار و ۱۰۰ واحد در صنایع فولاد و صنایع وابسته برترین استان کشور است.

وی با بیان اینکه اصفهان از نظر تولید و صادرات فولاد در رتبه نخست کشور قرار دارد، گفت: ۱۱ درصد صنعت استان اصفهان صنعت فولاد است که بیش از ۳۶ درصد اشتغال و ۲۲ درصد سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده است، ۵۰ درصد فولاد کشور و محصولات فولادی کشور در استان اصفهان تولید می‌شود، بنابراین مسئولان باید مسیر تولید کنندگان را تسهیل کنند.

رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان گفت: به دنبال ممنوع شدن صادرات ماده اولیه خام نیستیم، اما زمانی که واحدهای شاخص کشور به خصوص استان اصفهان به این ماده اولیه نیاز دارند باید توجه شود تامین ماده اولیه این واحدها در دستور کار قرار بگیرد و مجوز برای احداث واحدهای جدید صادر نشود در حالی که واحدهای موجود در کمتر از ظرفیت موجود خود کار می‌کنند.

موفق افزود: واحدهای تولیدی موجود علاوه بر اینکه باید با تمام ظرفیت خود کار کنند باید توسعه یابد البته برای تحقق این مهم در ابتدا نیازمند تامین مواد اولیه هستیم؛ چرا با وجود مواد معدنی مورد نیاز در کشور باید در تامین مواد اولیه با مشکل مواجه شویم.

وی اضافه کرد: تشکل‌ها و انجمن‌های فولادی باید حرف واحدی داشته باشند و در یک راستا حرکت کنند و همواره به دنبال این باشیم که بعضی از جریانات از اصفهان آغاز شود و اصفهان در کشور جریان ساز باشد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: باید توجه ویژه به صادرات داشته باشیم، از طرفی برای واحدهای بزرگ خواستار جلوگیری از صادرات مواد اولیه خام هستیم، اما محصولات واحدهای تولیدی بزرگ باید به صنایع پایین دستی موجود در کشور نیز اختصاص یابد تا مواد اولیه این واحدها نیز تامین شود.

موفق افزود: باید به دنبال اعمال تعرفه‌های بازدارنده برای واردات محصولات فولادی باشیم تا بازار تولیدات فولاد متعادل شود، همچنین بهینه سازی مصرف انرژی در صنعت فولاد باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

 

ذوب‌آهن صادرکننده تکنولوژی فولاد می‌شود

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان هم در این مراسم با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد قطعات مورد نیاز ذوب‌آهن در کارگاه‌های تولیدی این شرکت ساخته می‌شود، گفت: برگزاری این نمایشگاه‌ها در بومی سازی و تولید تکنولوژی تولید موثر است و امیدواریم در آینده صادر کننده تکنولوژی تولید فولاد باشیم.

منصور یزدی زاده اظهار کرد: عمده فولاد کشور در استان اصفهان تولید می‌شود و از نظر استراتژیک بودن محصولات و تنوع تولید و بومی سازی تولید قطعات در صنعت فولاد اصفهان رتبه نخست کشور را دارد.

وی افزود: با تولید ریل در انواع مقاطع که از سال گذشته در شرکت سهامی ذوب‌آهن انجام شد، تولیدات این شرکت در بخش صنعتی گسترش یافته است.

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان گفت: در صنعت فولاد از تولید ۶۰۰ هزار تن در ابتدای انقلاب اسلامی به ۲۶ میلیون تن ظرفیت واقعی رسیده‌ایم و علاوه بر تولید این حجم از فولاد توانسته‌ایم در بومی سازی تولید قطعات نیز اقدامات خوبی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد قطعات مورد نیاز ذوب‌آهن در کارگاه‌های تولیدی این شرکت ساخته می‌شود، گفت: برگزاری این نمایشگاه‌ها در بومی سازی و تولید تکنولوژی موثر است و امیدواریم در آینده صادر کننده تکنولوژی تولید فولاد باشیم.

 

فولاد مبارکه به دنبال بومی سازی فرایند تولید فولاد

حمیدرضا عظیمیان. مدیرعامل فولاد مبارکه هم در ادامه این مراسم با بیان اینکه فولاد مبارکه از مرز تولید ۱۱۰ میلیون تن فولاد خام در چند ماه گذشته عبور کرده‌ است، گفت: این شرکت تصمیم گرفته‌ است بیش از این تولید کننده صرف فولاد نباشد و در سال‌های آینده به عنوان یک تکنولوژ در جهان معرفی شود.

وی افزود: کشور هر ساله با افزایش تناژ و تنوع محصولات در راس تولیدکنندگان فولاد بوده است، اما ادامه این روند پاسخگوی نیاز جهان کنونی نیست و به دنبال طراحی مجدد و بومی سازی دانش تولید فولاد هستیم.

مدیر عامل فولاد مبارکه گفت: در فولاد مبارکه می‌خواهیم از بومی سازی قطعات و تجهیزات به بومی سازی فرایندها برسیم و در حال حاضر بومی سازی فرایند اسکین‌پس در این شرکت آغاز شده است.

عظیمیان افزود: رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی سازی فرایندها است و از همه کسانی که می‌توانند در این زمینه به این شرکت کمک کنند دعوت می‌شود برای مشارکت با این شرکت اقدام کنند.

وی تاکید کرد: امیدواریم نابه سامانی موجود در چرخه تولید کشور رفع شود و دغدغه‌ای به نام تامین ذغال سنگ نداشته باشیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: حرف ذوب‌آهن مبنی بر نابه سامانی‌های ناشی از صادرات مواد اولیه و خام فروشی، حرف همه تولید کنندگان کشور است و این مشکلات باید اصلاح شود، البته خواهان توقف صادرات نیستیم، اما روندها باید اصلاح شود تا بتوانیم در برابر مشکلات موجود از تحریم‌ها مقاومت کنیم نباید با دستگاه‌های دولتی درگیری داشته باشیم.

عظیمیان افزود: تمام کسانی که در بخش بومی سازی فعال هستند بدانند، آسیب این بخش این است که بالاتر از حد و توان دانش خود حرف بزنیم، خودباوری‌های غیر منطقی نیز می‌تواند آسیب زا باشد و نباید بیش از توان از خود توقع داشته باشیم.

وی اضافه کرد:  در سال ۹۲ چهار میلیون تن واردات فولاد داشته‌ایم که اکنون به ۸۰۰ هزار تن رسیده است و در تلاش هستیم که واردات فولاد را به صفر برسانیم.


 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر