نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

آغاز شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان با هدف ترویج فرهنگ قرآنی

آغاز شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان با هدف ترویج فرهنگ قرآنی

شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهری در محل برپایی نمایشگاههای بینالمللی استان اصفهان گشایش یافت.
به گزارش اداره رسانه شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، 187 غرفه در نمایشگاه قرآن و عترت امسال اصفهان حضور دارند و فعالیت‌های خود را در حوزه‌های مرتبط با قرآن و عترت به نمایش می‌گذارند؛ از جمله مهمترین فعالان این عرصه می‌توان به نهادها، ارگان‌ها، سازمان‌ها و تشکل‌های مرتبط با قرآن و عترت، خیریه‌ها و مراکز عام‌المنفعه نام برد.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت: تلاش‌‌های بسیاری برای هر چه باشکوه‌‌تر برگزار شدن این دوره نمایشگاه قرآن صورت گرفته است.
علی یارمحمدیان با بیان اینکه نمایشگاه امسال رویکردهای ویژه‌ای را در حوزه قرآنی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی در دستور کار خود قرار داده است، گفت: یکی از ویژگی‌ های مهم نمایشگاه قرآن و عترت امسال نسبت به دوره‌های گذشته جدا شدن بخش‌های تجاری از بخش‌های فرهنگی و مذهبی است؛ نمایشگاه قرآن و عترت امسال نسبت به دوره‌های قبل بسیار تخصصی‌ تر و باکیفیت ‌تر شده که نتیجه آن را در استقبال مردم طی روزهای برگزاری شاهد خواهیم بود.
یارمحمدیان به نهادها و سازمان ‌های حاضر در این دوره از نمایشگاه اشاره کرد و ادامه داد: دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم در اصفهان، اداره کل اوقاف و امور خیریه، کمیته امداد امام خمینی(ره)، جامعه القرآن الکریم، مهد قرآن و مرکز رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان از مهمترین شرکت‌کنندگان حاضر در شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان به شمار می‌ روند.
وی اضافه کرد: در حاشیه برگزاری این نمایشگاه، همایش‌ها و برنامه‌های جانبی بسیاری پیش‌بینی شده است؛ همچنین برنامه‌هایی نظیر برگزاری نشست‌های تخصصی قرآنی و فرهنگی با موضوعات مختلف، برگزاری کلاس‌های آموزشی، نشست‌های تخصصی با موضوع خانواده و تعلیم و تربیت فرزندان و جُنگ‌های شاد کودکانه در حاشیه این نمایشگاه برگزار می‌ شود.

قرآن چراغ راه موفقیت ما است
یک پژوهشگر و خادم پیشکسوت قرآن نیز در این مراسم افتتاحیه گفت: باید فکر کنیم با وجود قرآن چرا موفق نمی شویم.
فضل‌الله صلواتی اظهار کرد: قرآن بدون اهل بیت و عترت مانند پرنده ای بال و پر بسته است، متاسفانه عده‌ای فقط به قرآن چسبیده اند و عده ای فقط عترت و عده ای دیگر اهل بیت(ع) را گرفته اند؛ خیر؛ باید همه در کنار هم باشند.
وی افزود: گاهی افرادی هستند که با دین دنبال منحرف کردن افراد هستند. قرآن نیازمند مفسر است تا معرفت های قرآن نمایان شود.
این پژوهشگر قرآن ادامه داد: باید فکر کنیم با وجود قرآن چرا موفق نمی شویم؟ استفاده درست از قرآن باید بررسی شود باید ببینیم چرا پرنده قرآن نمی‌تواند در کشور ایران درست پرواز کند.

باید قرآن را فهمید و درک کرد
نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این مراسم گفت: همه ما در هر مقام و مسئولیت برای قرآن کم گذاشته ایم و آن طور که شایسته و بایسته است قرآن را تکریم نکرده ایم.
علیرضا نصراصفهانی اظهار کرد: یکی از مسائلی که مدیریت شهری باید بر آن اهتمام داشته باشد، بحث قرآن و علوم قرآنی است و بر همین اساس در مراکز فرهنگی سعی شده تا در این راستا گام‌هایی برداشته شود.
وی افزود: ما امروزه از مسیر قرآن می‌توانیم زندگی دنیوی و اخروی را تبیین و مشخص کرده و قرآن را به عنوان چراغ راه در زندگی همواره مد نظر داشته باشیم.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان اصفهان با بیان اینکه زمانی پیامبر(ص) از مهجور بودن قرآن در میان امت شکایت کرد، افزود: امروز از مشکلات ما این است که قرآن متاسفانه در خانه‌ها بسیار کم استفاده شده و به نوعی مهجور مانده است.
نصراصفهانی تاکید کرد: همه ما در هر مقام و مسئولیت برای قرآن کم گذاشته ایم و آن طور که شایسته و بایسته است قرآن را تکریم نکرده ایم.
وی خاطرنشان کرد: امروزه باید به جد در تولید، توزیع و مصرف اندیشه قرآنی در جامعه تلاش کنیم. غفلت از این مقوله پیامدهای سنگینی برای ما به دنبال خواهد داشت، ما فقط مامور به قرائت قرآن نیستیم، بلکه مامور فهم و درک قرآن هم هستیم.

اصفهان، استان برگزیده در حوزه قرآنی
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه استان اصفهان تبدیل به استان برگزیده در حوزه قرآنی شده است، گفت: چهل و دومین مسابقات قرآنی به میزبانی این شهر در دانشگاه اصفهان با حضور 600 نفر از خواهران‌و برادران متسابق قرانی از ششم تا هجدهم مهرماه آغاز می شود.
حجت الاسلام والمسلمین رضا صادقی افزود: یکی از وظایف ذاتی این اداره کل فعالیت های قرآنی است.
وی با اشاره به آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم که در اسفند سال گذشته برگزار شد، ادامه داد: در آزمون سال گذشته چهار هزار نفر از اصفهان و‌23 هزار نفر از استان شرکت کردند که تمامی این مسائل را مرهون انقلاب هستیم.
مدیرکل اوقاف و‌امور خیریه اصفهان با بیان اینکه طرح افق در امامزادگان و بقاع متبرکه در حال اجراست، اظهار داشت: در این طرح بقاع متبرکه، امامزادگان و مراکز فرهنگی موظف هستند در بحث آسیب اجتماعی و کمک به فقرا یاری رسان باشند.
صادقی در خصوص تخته فولاد اصفهان تصریح کرد: تخت فولاد، دارالسلام دوم است که خطر تخریب و ‌تبدیل شدن این مکان مذهبی به فضای سبز تهدیدی جدی است که باید شورای شهر و دیگر نهادهای ذیربط نسبت به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

تصاویر مرتبط

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر