آغاز دوازدهمین نمایشگاه صنعت نساجی اصفهان


تاریخ درج خبر :1396.11.28
ساعت درج خبر :08:30

دوازدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت نساجی اصفهان در حالی آغاز شد که مسئولان کشوری و استانی اهمیت این نمایشگاه را به واسطه جایگاه اصفهان در این صنعت، بسیار اساسی و مهم توصیف کردند.
به گزارش اداره رسانه شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، آیین افتتاح رسمی دوازدهمین نمایشگاه صنعت نساجی اصفهان روز بیست و ششم بهمن‌ماه در سالن همایش‌های محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برگزار شد.
این نمایشگاه در 2100 متر فضای نمایشگاهی برگزار می‌شود و 68 مشارکت کننده از استان‌های اصفهان، تهران، مرکزی، یزد، آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری، البرز، قم و فارس، آخرین دستاوردهای خود را در زمینه‌های خدمات نساجی، ماشین آلات و قطعات نساجی، تولیدات مواد اولیه، واردات و صادرات مواد اولیه و ماشین آلات و مراکز علمی و تحقیقاتی به نمایش عمومی گذاشته اند. حضور نمایندگانی از کشورهای ترکیه، هند، آلمان و انگلیس نیز در این نمایشگاه قطعی شده است. ترکیه بزرگترین صادر کننده محصولات نساجی در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و جایگاه بسیار مطلوبی در علمی سازی صنعت نساجی دارد. در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نساجی اصفهان برندهایی مانند نخ زاگرس، حریر نخ، ایران نوبافت، تابریسان کاشان، الیاف پرسپولیس، الوان ثابت، نساجی نگین، ریسندگی ثابت یزد، سیرنگ، آرمین شیمی رنگ، نیکو رنگ سپهر، نوبران رنگینه، دیباریس، اطلس شیمی، پیشگام رزین، هیراد کارا ماشین، راعی، پیوند بدیع و برادران جوانی حضور دارند و به عرضه دستاوردها و توانمندی‌های خود می‌پردازند.
در کنار این نمایشگاه، هشتمین نمایشگاه فرش ماشینی، موکت و کف‌پوش برگزار شده و با حضور 20 مشارکت کننده، 1800 متر فضای مفید نمایشگاهی را به خود اختصاص داده است. نمایندگان استان‌های تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در این نمایشگاه حضور دارند و نمایندگانی از کشورهای چین و ترکیه نیز در آن به ارائه دستاوردهای خود پرداخته‌اند.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان در آیین افتتاح دوازدهمین نمایشگاه صنعت نساجی اظهار کرد: دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نساجی اصفهان در حالی برپا شده که صنعت نساجی ایران در سال‌های نه چندان دور، در تمام کشورهای جهان شناخته شده بود. در تمام این سال‌ها، اصفهان، مهد نساجی کشور محسوب می‌شد.
علی یارمحمدیان با اشاره به حضور نمایندگان کشورهای ترکیه، هند، آلمان و انگلیس در این نمایشگاه، گفت: این در شرایطی است که ترکیه، بزرگترین صادرکننده محصولات نساجی در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و جایگاه بسیار مطلوبی در علمی سازی صنعت نساجی دارد.
وی با تاکید بر اینکه صنعت نساجی ایران در سال‌های اخیر با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان بوده است، تصریح کرد: با این حال سابقه ایران در نساجی، دانش کافی و نوسازی ماشین‌آلات، این امکان را به ما می‌دهد که با رقبای قدرتمند و شناخته شده در این عرصه از جمله ترکیه وارد رقابت شویم.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان با بیان اینکه خوشبختانه صنعت نساجی ایران شرایط رو به رشدی دارد، اظهار کرد: رشد ۸۶ درصدی این صنعت و صادرات ۸۵۰ میلیون دلاری در سال، آینده روشنی را برای این صنعت مادر و مولد ترسیم می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه شرکت نمایشگاه‌های استان اصفهان نیز با علم به این موضوع، دوازدهمین نمایشگاه‌ بین‌المللی صنعت نساجی را برگزار کرد تا با استفاده از بازوی قدرتمند نمایشگاه، گامی در راستای توسعه این صنعت مادر برداشته باشد، افزود: رونق‌بخشی به این نمایشگاه، اصلی‌ترین اولویتی بود که شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در نظر داشت و تلاش کرد تمام فعالان این عرصه را به عنوان مشارکت کننده و بازدیدکننده در نمایشگاه گرد هم جمع کند.
یارمحمدیان رونق نساجی را در گرو همکاری مراکز علمی و بازار عنوان کرد و گفت: این مهم محقق نمی‌شود مگر در بستری که این دو بخش، مجال صحبت و همفکری با یکدیگر را داشته باشند و چه بستری بهتر و ارزشمندتر از بستر نمایشگاه که می‌تواند خاستگاهی برای ارائه مباحث علمی از سوی بخش دانشگاهی، ارائه دستاوردهای بخش صنعتی و محل بروز نیازمندی‌های بخش بازار باشد؟ در این راستا تلاش می‌کنیم نمایشگاه اصفهان به محل ظهور و بروز متدها، پارادایم‌ها و استراتژی‌های توسعه اقتصادی در تمامی بخش‌ها تبدیل شود.
وی با دعوت از تمام فعالان و علاقمندان صنعت نساجی به حضور در تور تجاری ـ تخصصی بازدید از بزرگترین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات صنعت نساجی و تجهیزات وابسته آسیا که از ۴ تا ۸ آبان ‌ماه سال آینده در شانگهای چین برگزار می‌شود، افزود: اعزام این هیئت تجاری ـ تخصصی توسط شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان انجام می‌شود.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور نساجی و پوشاک نیز در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت: وضعیت کارخانه پلی‌اکریل، دو هزار 500 کارگر و حفظ اشتغال موجود در این کارخانه برای وزارت صنعت، معدن و تجارت بسیار مهم است، تمام تلاش خود برای حمایت از این کارخانه را خواهد کرد و مانعی وجود ندارد که در این زمینه از عهده وزارت صنعت برنیاید.
گلنار نصرالهی با بیان اینکه کارخانجاتی می‌توانند در صنعت نساجی دوام بیاورند که با تحولات روز جلو بروند، افزود: واردات نخ و پارچه کشور باید محدود شود و در این خصوص کوتاهی از انجمن‌ها و تشکل‌های نساجی است؛ سرمایه‌گذاری در صنعت نساجی 90 هزار میلیارد ریال است که 95 درصد آن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.
وی گفت: صنعت نساجی برای تأمین 90 درصد نیاز داخل کشور، نیازمند حداقل 2.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور است؛ در 9 ماهه نخست سال جاری 250 میلیون دلار واردات ماشین‌آلات صنایع نساجی در کشور صورت گرفته که نشان‌دهنده رونق این صنعت است، برخی از این ماشین‌آلات دست دوم است که باید با همکاری انجمن‌ها و تشکل‌های نساجی از آن جلوگیری شود.
وی خاطرنشان کرد: براساس مذاکرات فراوان مناطق برای نخستین بار گمرکات در مناطق آزاد مستقر می‌شود؛ توجه به صنعت نساجی وجود دارد و امیدوارم مشکلات صنایع نساجی کشور حل و فصل شود؛ طرح بازسازی و نوسازی در کل صنایع با اولویت صنعت نساجی در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است که از ابتدای سال جاری نیز این امر محقق شده است.
نصرالهی در پایان اذعان داشت: همچنین چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات بازسازی و نوسازی به واحدهای صنعت نساجی ارائه شده و 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به صنایع نساجی در سال جاری اختصاص داده شده است؛ در رابطه با واردات غیر رسمی نساجی کنترل و نظارت افزایش یافته است؛ تجارت باید در خدمت تولید باشد نه تولید در خدمت تجارت و کشور 80 میلیون نفری فقط با تولید محصول پیش می‌رود.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: صنعت نساجی در کشور دارای 9 هزار و 800 واحد تولید و 280 هزار اشتغال است.
افسانه محرابی افزود: این صنعت با 5 درصد سرمایه‌گذاری در کل کشور، 13 درصد اشتغال را ایجاد کرده است؛ صنعت‌گران ما باید به مسائلی توجه کنند و مباحث مدیریت مالی، به روزرسانی ماشین‌آلات، تولید، تکنولوژی و برنامه‌ریزی را در نظر بگیرند؛ صنعت نساجی بسیار قاچاق‌پذیر است و از این لحاظ بسیار لطمه دیده است.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اجرایی شدن دستورالعمل واردات پوشاک براساس صدور گواهی فعالیت، تعامل گمرک برای محدود کردن واردات و استقرار گمرکات کشور در مبادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از جمله اقدامات انجام‌شده دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت است
وی خاطرنشان کرد: کارگروه ساماندهی و ارتقای صنعت کفش با توجه به پتانسیل صنعت کفش از نظر مواد اولیه تشکیل شده است که در این زمینه صنعت چرم بازسازی و نوسازی خواهد شد؛ توسعه بازار، رقابت بیشتر در صنعت، آخرین تولیدات، تکنولوژی دستاوردهای صنعت نساجی از جمله مزایای بازدید از نمایشگاه صنعت نساجی اصفهان است.
محرابی در پایان اذعان داشت: باید نمایشگاهی در سطح بین‌المللی برگزار شود تا ایران را به جایگاه اصلی صنعت نساجی بازگرداند؛ امیدوارم دوره‌های بعدی نمایشگاه صنعت نساجی در استان اصفهان به عنوان پایتخت صنعت نساجی در سال‌های آتی برگزار شود.
دستیار ویژه استاندار اصفهان نیز در این مراسم گفت: جمهوری اسلامی دارای قوانین بسیار مترقی در بحث صنعت است اما این که چرا استفاده نمی‌شود جای بسی تعجب است؛ زاینده‌رود هم به عنوان تنها افتخار اصفهان حالا مثل یک جنازه در اصفهان افتاده و مقصر خشکی آن ما مسؤولان هستیم.
امیر کریمی تاکید کرد: مکانیزه شدن صنعت نساجی اصفهان توسط شرکت پلی‌اکریل آغاز شد و هویت اصفهان به این شرکت گره خورده و در حال حاضر در وضعیت مناسبی قرار ندارد؛ بانک‌ها باید به بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌های هیأت دولت که در ستاد تسهیل و شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی با دولت تصویب شده عمل کنند.
رئیس انجمن کارفرمایان صنایع نساجی اصفهان نیز در این مراسم گفت: 7 هزار و 900 واحد صنعتی نساجی در کشور فعالیت دارد که 10 درصد صنعت کشور را تشکیل می‌دهد.
حبیب‌اله شاه‌کرمی اظهار کرد: وی افزود: اشتغال صنعت نساجی کشور 280 هزار نفر است که با احتساب پوشاک به 880 هزار نفر می‌رسد؛ صادرات نساجی کشور 880 میلیون دلار و واردات این صنعت یک میلیارد و 500 هزار دلار است؛ تعداد کل واحدهای صنعتی استان اصفهان 9 هزار و 100 واحد است که سهم واحدهای صنعت نساجی از این تعداد 2 هزار 300 واحد است.
رئیس انجمن کارفرمایان صنایع نساجی اصفهان گفت: صنعت نساجی 25 درصد از واحدهای صنعتی استان اصفهان را تشکیل داده که 27 درصد اشتغال استان اصفهان را در بر دارد؛ 117 هزار نفر در صنعت نساجی استان اصفهان اشتغال دارند.
وی خاطرنشان کرد: با سرمایه‌گذاری اندک در صنعت نساجی می‌توان اشتغال‌زایی قابل توجهی در کشور ایجاد کرد، 13 درصد اشتغال کل کشور به نساجی مربوط است و بالای یک میلیون نفر در مجموعه نساجی کشور درگیر هستند.
شاه‌کرمی اذعان داشت: متوسط نرخ بیکاری در استان اصفهان 2.6 از میانگین نرخ بیکاری کل کشور بالاتر است؛ مصرف منسوجات کشور 500 هزار تن است که 300 هزار تن از این منسوجات در داخل کشور تولید می‌شود و 210 تن از آن‌ها به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و عامل اصلی رکود صنعت نساجی کشور همین مقدار قاچاق است.
وی تصریح کرد: واردات نساجی و مد پوشاک باید به صورت قانونی وجود داشته باشد، اگر به فکر اشتغال هستیم باید به صنعت نساجی توجه کنیم چراکه نساجی حال خوبی ندارد؛ واردات 400 میلیون دلاری نساجی در سال 95 به 500 میلیون دلار در سال 96 رسیده است.
رئیس انجمن کارفرمایان صنایع نساجی اصفهان ابراز داشت: واردات پارچه به کشور از 165 میلیون دلار به 280 میلیون دلار رسیده و افزایش 70 درصدی داشته و موجب بیکاری شده است، همکاران ما در صنعت نساجی می‌دانند چه کسی پارچه وارد کشور می‌کند و آمار گمرک نیز مشخص است.