آغاز همزمان دو نمایشگاه ماشین‌آلات راهسازی و استارتاپ‌ها در اصفهان


تاریخ درج خبر :1397/07/04
ساعت درج خبر:10:25

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات راهسازی و معدنی و نخستین نمایشگاه تکنولوژی، نوآوری و استارتاپ‌ها به صورت همزمان در پل شهرستان، محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان آغاز شدند.
به گزارش اداره رسانه و فضای مجازی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، این دو نمایشگاه که تا ششم مهرماه برپا خواهند بود، در روز نخست و مراسم افتتاحیه با استقبال مطلوبی از سوی مخاطبان روبرو شد.
نمایشگاه تکنولوژی، نوآوری و استارتاپ‌ها یکی از نمایشگاه‌های مهم و برجسته در استان اصفهان به شمار می‌رود که با تاکید بر فناوری، به عنوان کاربرد دانش در توسعه جوامع بشری و نوآوری به عنوان به‌کارگیری ایده‌های نوین برگزار شده است. این نمایشگاه که در 3500 مترمربع فضای نمایشگاهی و با حضور حدود 70 مشارکت کننده از استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی و چهارمحال و بختیاری برپا شده، زمینه‌های مختلفی مانند استارتاپ‌ها و کسب و کارهای جدید، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، صنایع خلاق و پیشرو، مراکز دولتی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی را دربرمی‌گیرد و مشارکت‌کنندگان، توانمندی‌های خود را در حوزه‌های مرتبط با نمایشگاه به نمایش می‌گذارند.
برندها و شرکت‌های معتبری در این نمایشگاه حضور یافته‌اند که از آن جمله می‌توان به ثامن ارتباط عصر، کارگزاری بانک پاسارگاد، کارگزاری شهر، دانشگاه اصفهان، شرکت فولاد مبارکه، صاایران و توسعه مدیریت ارتباطات ماندگار اشاره کرد. همچنین کشورهای عمان و مغرب نیز با اعزام هیئت‌های عالی‌رتبه به این نمایشگاه، جنبه‌های بین‌المللی ویژه‌ای را در نخستین نمایشگاه تکنولوژی، نوآوری و استارتاپ‌ها (Startexpo2018) ایجاد کرده‌اند.
در کنار این نمایشگاه، یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات راهسازی، معدنی، خدمات شهری و خودروهای دیزلی در ادامه مجموعه نمایشگاه‌های مرتبط با حوزه خودرو و حمل و نقل اصفهان برپا شده تا مجموعه‌های توانمند این حوزه، دستاوردهای خود را به معرض بازدید متخصصان و علاقمندان این حوزه بگذارند.
در نمایشگاه امسال 21 شرکت در مساحتی بالغ بر 2500 مترمربع فضای نمایشگاهی حضور یافته‌اند و آخرین یافته‌ها، محصولات و توانمندی‌های خود را در بخش ماشین‌آلات راهسازی، راهداری، معدنی، خودروهای تجاری، خودروهای حمل و نقل جاده‌ای، قطعات یدکی، ماشین‌آلات خدمات شهری و خدمات وابسته به نمایش می‌گذارند.
از جمله برندهای مطرح حاضر در این نمایشگاه می‌توان به سایپادیزل، ایران خودرو دیزل، مبارز، بهار صنعت پارمیس، آمیکو، رنو، سی‌ان‌سی، ماموت، زامیاد و دایون اشاره کرد که حضور آنها سبب شده نمایشگاه اصفهان به یکی از شاخص‌ترین نمایشگاه‌های این حوزه در سطح کشور تبدیل شود.
-‌ تبدیل نمایشگاه به خاستگاه علم و تکنولوژی
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در آیین افتتاحیه این دو نمایشگاه با تاکید بر اینکه تلاش کرده‌ایم نمایشگاه به محلی برای عرضه جدیدترین فناوری‌های هر بخش تبدیل شود، گفت: نمایشگاه بین‌المللی استان اصفهان نخستین نمایشگاه استارتاپ و تکنولوژی‌های نوین را در شهر اصفهان که شهر علم است، برگزار کرد.
علی یارمحمدیان با اشاره به تفاوت نمایشگاه استارتاپ با دیگر نمایشگاه‌ها گفت: در دیگر نمایشگاه‌ها کالا و خدمات عرضه و در بازدید عموم قرار می گیرد اما در نمایشگاه استارتاپ و تکنولوژی دانش فنی عرضه می شود.
وی با اشاره به کارکرد نمایشگاه استارتاپ بیان کرد: امروز در نمایشگاهی که مرکز خلاقیت و نوآوری است، نمایشگاه استارتاپ ها و تکنولوژی های نوین برگزار می شود و امیدواریم که این نمایشگاه نقطه عطفی برای توسعه تکنولوژی های نوین باشد.
-‌ اصفهان شهر استارتاپ‌ها است
رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این مراسم گفت: شورای شهر اصفهان در یک مصوبه مترقی و بی سابقه در کل کشور به شهرداری اصفهان اجازه داد برای جذب سرمایه گذاران خطر پذیر که برای سرمایه گذاری به اصفهان آمده تا 50 میلیارد ریال یا مشوق یا مشارکت کند.
کوروش خسروی افزود: مشوق های شهرداری به سرمایه گذاران خطرپذیر در زمینه اهدای زمین و یا اخذ پروانه ساخت است.
وی افزود: موضوع کارآفرینی و طبقه خلاق به تهدیدی برای شهر تبدیل شده است و برخی از خلاقان این حوزه در راستای جذب سرمایه گذار ناچار به ترک اصفهان بوده و عمدتا به تهران مهاجرت می کردند.
رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات شورای شهر اصفهان بیان کرد: در مرکز پژوهش های شورای شهر اصفهان تحقیقی را انجام داده و متوجه شدیم در حال حاضر در تهران به صورت بالفعل حدود 300 میلیارد تومان سرمایه خطرپذیر وجود دارد.
وی اظهار داشت: نسبت سرمایه خطرپذیر در اصفهان در مقابل تهران یک به 100 است و طبیعی بوده که طبقه خلاق اصفهان فرار کند.
خسروی با بیان اینکه خون ریزی محسوس و ناملموس در شهر اصفهان رخ می دهد، گفت: اگر به دنبال راه چاره برای سرمایه گذاری خطر پذیر و استارتاپ نبودیم، بحث زاینده رود دوباره تکرار می شد، خوشبختانه حدود دو هفته گذاشته شورای شهر این طرح را مصوب کرد و کمیته تطبیق هم اعتراضی به این مصوبه ندارد.
وی تصریح کرد: اکوسیستم کارآفرینی شهر اصفهان فقدان سرمایه گذاری خطرپذیر بوده که اگر جذب خلاق و سرمایه گذاری خطرپذیر داشته باشیم حفره و چالش جدی آن در شهر پر می شود.
رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات شورای شهر اصفهان تصریح کرد: اصفهان به عنوان یک شهر کارآفرین که اکوسیستم خوب کارآفرینی داشته شناخته می شود و مرتبا استارتاپ در آن متولد و زاده می شود.
-‌ دعوت از جوانان برای بازدید از نمایشگاه استارتاپ
مدیر شبکه پژوهش و فناوری اصفهان نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر در دنیا بحث استارتاپ ها و دانش فنی جایگزین کالاهای ملموس شده و بسیاری از کشورها انرژی و صادرات محصول و کالا را کنار گذاشته و بر روی صادرات دانش فنی کار می کنند.
حمیدرضا فاتحی افزود: فضای نمایشگاهی شرایطی را ایجاد می کند تا شرکت‌ها بتوانند دانش فنی خود را ارائه کنند و افراد مختلف در این فضا اشتغال ایجاد کنند همچنین طرح های قابل سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران می تواند در حوزه بین المللی گسترش پیدا کند.
وی با اشاره به حمایت شرکت ها از استارتاپ ها بیان کرد: خلاهایی در این راستا وجود دارد اما در این حوزه مراکز دانشگاهی و شهرک های علمی تحقیقاتی اصفهان نقش ویژه ای داشته و حمایت های بسیاری در این راستا صورت می گیرد.
مدیر شبکه پژوهش و فناوری اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر شتاب دهنده ها در کشور گسترش پیدا کردند، بیان کرد: شتاب دهنده ها رکن اساسی در بهبود اکوسیستم داشته با وجود نقایص موجود فعالیت های خوبی را انجام می دهند.
وی اضافه کرد: در 4 روز نمایشگاه تکنولوژی، نوآوری و استارتاپ رویدادهای مختلفی از جمله باشگاه مدیران و مشاوران، رویداد ایده شو، ورک‌شاپ‌ها و رویداد داوری و فراخوان برگزار می شود.
حسین قورچانی، مدیر مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان نیز گفت: مدیریت خلاقیت فناوری نوین به همکاری شبکه پژوهش در فاز حمایتی برای استارتاپ ها و فاز شهرداری به عنوان مجموعه واحد در این نمایشگاه شرکت کردند.
وی افزود: برای نخستین بار شهرداری به جای جزیره ای عمل کردن در این راستا در یک غرفه 200 متری نیازهای فناوری بخش های مختلف شهرداری ها را ارائه می کنند تا ارتباط مستقیمی با استارتاپ ها، شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها برقرار کنند، همچنین شرکت ها نیازهای ما را تامین کنند.
نخستین نمایشگاه تکنولوژی، نوآوری و استارتاپ‌ها و یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات راهسازی، معدنی، خدمات شهری و خودروهای دیزلی طی روزهای سوم تا ششم مهرماه و از ساعت 15 تا 21 پذیرای علاقمندان به این حوزه تخصصی خواهد بود.